Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem?

Już za 3 dni zmierzysz się z pierwszym znaczącym egzaminem w swoim życiu. Ja też musiałem sobie z tym poradzić i pamiętam, że towarzyszyły temu silne emocje. Na szczęście poznałem sposoby na radzenie sobie ze stresem, który towarzyszy nam przy istotnych dla naszej przyszłości wydarzeniach. Dzisiaj chętnie się tym z Tobą podzielę!

Zacznę od tego, że jeśli denerwujesz się egzaminem to bardzo dobrze o Tobie świadczy. Pokazujesz tym, że zależy Ci na dobrym wyniku z egzaminu po to, aby móc dostać się do wymarzonej szkoły. Zależy Ci na przyszłości, co jest bardzo mądre i dojrzałe.

Pierwszym krokiem jaki powinieneś podjąć, aby wyeliminować stres przed egzaminem to dojście do źródła stresu (nerwy przed egzaminem to tylko efekt czegoś głębszego, np. lękiem przed tym, co może przynieść przyszłość) poprzez zadanie sobie pytania: dlaczego? Zastanów się, dlaczego chcesz osiągnąć dobry wynik z egzaminu ósmoklasisty. Stwórz drabinę pytań, czyli do każdej swojej odpowiedzi twórz pytanie zawierające słowo „dlaczego”. Dzięki temu dojdziesz do sedna problemu. Stres należy zwalczać u źródła, a nie efektu. Przyczyny mogą być różne. Te pozytywne wychodzą od Ciebie samego, to Ty chcesz dobrze napisać ten egzamin, ale są też negatywne, czyli takie, które wychodzą od innych, np. boisz się reakcji bliskich. Jak walczyć z negatywnymi przyczynami? Pomyśl, że ten egzamin określa Twoje przyszłe życie w bardzo dużym stopniu i jeśli zdasz go dobrze będziesz miał bardzo duże możliwości, a jeśli źle będziesz miał je ograniczone. Niech wyjdzie od Ciebie ta chęć dobrego wyniku, bo nawet jeśli teraz sobie nie zdajesz z tego sprawy to bardzo dużo od niego zależy.

Kolejny krok to oswojenie się ze stresem. To jest naturalne uczucie i nic dziwnego, że w takiej ważnej chwili jesteś zestresowany. Nie odsuwaj go na siłę, tylko się z nim „przytul”. Powiedz sobie, że jesteś dobrze przygotowany (no przecież przygotowujesz się w szkole, samodzielnie, czy poprzez Pogotowie Ósmoklasisty na ten egzamin od początku roku) i teraz jedyne co możesz zrobić to po prostu dać z siebie wszystko. Takie uproszczenie sprawy daje bardzo duże poczucie komfortu.

Oswajanie stresu może również odbywać się poprzez różnego rodzaju działania, które mają na celu przygotować Cię do sytuacji związanej z pisaniem egzaminu. Temu służył egzamin próbny (niemalże zawsze jest prostszy niż ten właściwy, więc nie oceniaj swoich możliwości tylko i wyłącznie przez pryzmat osiągniętego na nim wyniku), ale również Ty możesz jeszcze zrobić sobie po jednym próbnym arkuszu z każdego przedmiotu.

Bezpośrednim uziemiaczem stresu, który zawsze masz przy sobie jest niezwykle potężna broń – oddech. Głębokie i spokojne oddechy potrafią w znaczącym stopniu wyładowywać napięcie związane ze stresem. 10 uspokajających oddechów zajmie Ci około 1 – 1,5 minuty i zazwyczaj więcej nie potrzeba. Zrób sobie bezpośrednio przed egzaminem parę głębokich wdechów, a maksymalnie skoncentrujesz się na tym, co masz do zrobienia – na egzaminie.

Podsumowując, przed egzaminem konieczne jest dobre nastawienie, czyli po prostu zrozumienie tego, dlaczego dla Ciebie ten egzamin jest taki ważny, oswojenie się ze stresem poprzez zrozumienie samego siebie (no przecież to naturalne, że możesz się denerwować) oraz rozszerzenie strefy komfortu (np. poprzez robienie próbnych arkuszy) oraz użycie swojej tajnej broni – głębokiego i spokojnego oddechu. Dzięki tym trzem krokom stres przed egzaminem znacząco się uszczupli, a Ty będziesz w stanie dać z siebie wszystko 🙂