10 sposobów na poprawę koncentracji

Materiały edukacyjne, pomoc nauczycieli, pozytywne nastawienie, skuteczne narzędzia do nauki – jeśli przeczytałeś i wdrożyłeś porady zawarte w poprzednich artykułach oraz jesteś uczesntnikiem Pogotowia Ósmoklasisty, masz już to wszystko w małym palcu.

W tym wpisie chciałbym się skupić na tym, jak możesz poprawić koncentrację, aby w pełni wykorzystać nasze materiały i wcześniejsze rady.

Oto dziesięć skutecznych sposobów na poprawę koncentracji:

 1. Wyłącz urządzenia elektroniczne przed snem.
  Światło emitowane przez telewizory, telefony i komputery może stymulować mózg i utrudniać zasypianie. Dlatego warto wyłączyć wszystkie urządzenia na godzinę przed snem. To pomoże Ci w lepszym wypoczynku i poprawi koncentrację. To jest tylko godzina, a znacząco poprawi Twoje samopoczucie.
 2. Wyciszenie i relaksacja.
  Przed snem poświęć trochę czasu na wyciszenie. Przeczytaj książkę, weź ciepłą kąpiel lub posłuchaj kojącej muzyki. To pomoże Ci zrelaksować się i przygotować do spokojnego snu. Jest to genialny sposób na wykorzystanie godziny bez urządzeń elektronicznych.
 3. Zadbaj o wszystko przed snem.
  Utrzymuj swoją przestrzeń w odpowiedniej temperaturze i ciszy. Spakuj się do szkoły, posprzątaj i zrób wszystko, co Cię i tak nie ominie. Dzięki temu nawet jak wstaniesz trochę później to się nie spóźnisz i nie będziesz rano nerwowy, co wpływa destrukcyjnie na uwagę i koncentrację.
 4. Eliminuj rozpraszacze.
  Wyeliminuj czynniki, które mogą rozpraszać Twoją uwagę. To może być hałas, nieporządek na biurku czy zbyt duża ilość zadań na głowie. Skup się na jednym zadaniu naraz, aby poprawić efektywność pracy.
 5. Regularna aktywność fizyczna.
  Ćwiczenia fizyczne pomagają w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia psychicznego. Regularne spacery, joga, bieganie itd. mogą poprawić koncentrację i ogólną wydajność umysłu.
 6. Zadbaj o nawodnienie.
  Pamiętaj o regularnym spożywaniu wody. Brak nawodnienia może prowadzić do zmęczenia i obniżonej koncentracji. Zaleca się spożycie co najmniej 2 litrów wody dziennie.
 7. Odpowiednie odżywienie.
  Zwracaj uwagę na swoją dietę. Spożywaj zdrowe posiłki bogate w witaminy, minerały i białko. Unikaj przetworzonej żywności i zbyt dużych ilości cukru. Cukier daje chwilowe pobudzenie, ale później znacząco obniża poziom energii. W dni, w których czujesz się zmęczony warto sięgnąć po kofeinę, rozważ w tym celu herbatę yerba mate, która w przeciwieństwie do kawy uwalnia kofeinę stopniowo, a przez to utrzymuje efekt pobudzenia dłużej, a nie jest on zbyt mocny.
 8. Przerwy w pracy.
  Regularne przerwy podczas pracy pomagają odświeżyć umysł i poprawić koncentrację. Wykorzystaj technikę Pomodoro, którą wspominałem już we wcześniejszych artykułach: pracuj przez 25 minut, a potem zrób 5-minutową przerwę.
 9. Medytacja.
  Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak medytacja, mogą pomóc w zwiększeniu koncentracji i obniżeniu poziomu stresu.
 10. Zadbaj o sen.
  Regularny sen jest kluczowy dla dobrego funkcjonowania mózgu. Staraj się spać co najmniej 8 godzin dziennie, aby poprawić swoją koncentrację i wydajność.

Jestem pewnien, że wdrożenie tych 10 sposobów jest prostym, ale i skutecznym sposobem na poprawę wydajnosci mózgu.